Naylon poşetlerle vedalaşıyoruz. 2018’de Türkiye’de Naylon Poşetler Paralı Hale Gelecek!

Naylon poşetlerle vedalaşıyoruz. 2018’de Türkiye’de Naylon Poşetler Paralı Hale Gelecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetmeliği kapsamında tüm mağazalarda kullanılan naylon poşetlerin 1 Ocak 2018’den itibaren kullanılamayacağı açıklandı Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek,  ilgili Yönetmelik kapsamında naylon poşetlerin marketlerde, giyim ve ayakkabı mağazaları ve benzeri dükkanlarda yasaklanacağını ifade etti.

Altunbilek, bu konuda kısa süre önce Müsteşar Mustafa Öztürk’ü ziyaret ettiklerini ve son gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi. Naylon poşetlerinin yasaklanması konusunda Altunbilek , “Doğada çözünmesi yüzyıllar süren, hem geleceğimizi hem insan sağlığını tehdit eden naylon poşet kullanımının satış noktalarında ücretli olması yönünde yasal düzenlemenin 2018’in başında hayata geçeceğini öğrendik. Sayın Müsteşarımız sektörden gelecek her türlü çevreci öneri ve talebin değerlendirildiğini belirtti. Yerel zincirler olarak hayli önemli olan bu düzenleme için görüş ve önerilerimizi paylaştık” dedi.

NAYLON POŞET KULLANIMINI YASAKLANMASI NASIL OLACAK?

Naylon poşetlerin yasaklanması ve ücretli kullanımı ABD ve birçok Avrupa ülkesinde başarıyla uygulandığını belirten Altunbilek ; “Doğanın kabul etmediği, çevreyi, denizleri kirleten, insanlarla birlikte doğadaki canlıların hayatını tehdit eden naylon poşet kullanımı yıl başında ücretli olacak. Ülkemizde hayata geçecek olan düzenleme için bir kampanya hazırlıyoruz. Gezegenimizin sürdürülebilirliği, doğanın, insanların ve canlıların daha sağlıklı geleceği için karşımızdaki tehdidi aktaracağız. Federasyon ve işletme sahipleri olarak müşterimize her türlü kolaylığı sağlayacağız. Alışverişlerde file, bez torba kullanımına yönlendirecek; geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası hediye edeceğiz” dedi. Halihazırda birçok ülkede kullanımı yasak olan plastik poşetlerin kullanımının ülkemizde de yasaklanması yoluyla, çöpler ile birlikte doğaya karışması önlenerek çevre için önemli bir adım atılıyor.

 

NAYLON (PLASTİK) POŞET DOĞADA NE KADAR SÜREDE YOK OLUR?

Günde ortalama 12-15 dakika kullandığımız plastik poşetlerin çöplerle birlikte atılarak doğaya  karıştığı biliniyor. Yok olma süresi 1.000 yılı bulan plastik poşetler gözle görülmeyecek kadar ufak hale gelse dahi, mikro parçacıklar halinde çevreye zarar vermeye devam ediyor.

NEDEN PLASTİK POŞETLERE YASAKLAMA GETİRİLİYOR?

  • Dünya’da her saniyede 160.000 adet plastik poşet tüketiliyor, Türkiye’de poşetlerin %99’u geri dönüştürülmüyor.
  • Her yıl dünyada 5 trilyon adet plastik poşet üretiliyor. Bu poşetleri yan yana eklersek, dünyayı 7 defa turlayabilir.
  • Pasifik Okyanusu’nda bulunan çöp adası çoğunlukla plastik çöplerden oluşuyor.
  • Plastik poşetler toprağa karışsa ve parçalara bölünerek çözünse de, çevreye zarar vermeye devam ediyor. Atılmış ve mikro parçacıklara bölünen poşetler doğayı her dakika kirletiyor.

 

 

Kaynaklar;

http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1441986-naylon-poset-kullanimi-2018-yilinda-yasaklanacak

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1997808-naylon-poset-kullanimi-2018-yilinda-yasaklanacak

http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/1-ocak-2018den-itibaren-poset-kullanimi-bitiyor-1760652/

http://www.gazetevatan.com/marketlerden-naylon-poset-kalkacak-1052535-ekonomi/

http://www.mynet.com/haber/guncel/naylon-posete-yasak-geliyor-iste-yasagin-baslayacagi-tarih-2956982-1

http://www.kanalb.com.tr/haber.php?HaberNo=91539