Sadece 4 Ana Eşya ile Sıfır Atık Hedefimize Ulaşabiliriz

Sadece 4 Ana Eşya ile Sıfır Atık Hedefimize Ulaşabiliriz

Sıfır atık felsefesi ile yaşamak, gün içerisinde ürettiğimiz çöpün gözle görülür bir şekilde azalması demek. Bu sahip olduklarımıza, kaynaklarımıza ve ekosistemimize yeniden değer biçmemizi, aşırı tüketim kültüründen bir adım uzaklaşarak, çöp ayak izimizi küçültmemizi sağlıyor.

Her ne kadar sıfır atık bir hayat yaşamak zor gelse de başlangıç çantanızda bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz bu 4 eşya ile işiniz çok daha kolaylaşacak.

Su Şişesi/Matara

Nasıl gözüktüğü önemli değil, isterseniz son moda tasarımı olsun, isterseniz düz bir renk olsun, çantanızda taşıyabileceğiniz bir matara bulundurmak hem plastik şişe kullanımını azaltacak, hemde daha fazla su içmenizi sağlayacak.

Kahve veya çay içicisi iseniz, makaranızı veya şişenizi seçerken bunu da göz önünde bulundurmanız, etkisini iki kat arttıracaktır.

Çatal/Kaşık

Dışarıda yemek yiyenlerden iseniz ve size inatla plastik çatal kaşık veriyorlarsa, artık yanınızda kendi çatal ve kaşığınızı taşımanın zamanı gelmiş demektir.

Bir şey kesemeyen, çorba içerken ağzınızın kenarını kesen bu plastik aletler yararsız olmasının yanında aslında çok da büyük bir plastik çöp kaynağı.

Yeniden Kullanabileceğiniz Torbalar

Sürekli çanta ile gezen birisi iseniz, alışveriş yapma ihtimalinize karşı bir yeniden kullanabileceğiniz bir bez torbayı yanınızda taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda alışverişe çıkarken de bir kaç tanesini yanınızda taşımanız gereksiz plastik torba kullanımının önüne geçecektir.

Yeniden kullanılabilir torbalar bu aralar birbirinden güzel baskıları ile çoğu yerde satılmakta ama ben evde de yaparım diyorsanız, eski bir tişörtten nasıl bir pazar torbası yapılacağına buradan bir göz atabilirsiniz. Çöpe gitmek zorunda değiller, yeniden kullanılabilirler.

Kavanoz ve Cam Kaplar

Tabii ki un, pirinç veya bulgur gibi bazı ürünler için torba çok mantıklı bir seçenek olmayabilir. İşte burada cam kavanozlar devreye giriyor. Hem evinizde hem de alışverişe çıkarken kullanabileceğiniz bu kavanozları aynı zamanda yanınızda salata taşımak için de kullanabilirsiniz.

Yalnız unutmayın cam kavanozlar ile alışveriş yapacaksanız, kavanozların boş halinin ne kadar ağır olduğunu üstüne yazmayı unutmayın. Böylelikle market çalışanlarına da kolaylık sağlamış olursunuz.

İçerik için Yeşilist‘e teşekkür ederiz.