Bayrağı, Pasaportu ve Para Birimi Olan Çöpten Ada

Bayrağı, Pasaportu ve Para Birimi Olan Çöpten Ada

Change.org üzerinde açılan kampanya plastik kirliliğine farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Kuzey Pasifik Okyanusu’nda bulunan Çöpten Ada artık devasa bir boyuta ulaştı ve boyutları Fransa’nın yüz ölçümünü geçmek üzere. Bu durumu gören Plastic Oceans Vakfı, Lad Bible adlı haber ve eğlence sitesi ile birlikte hazırladığı kampanyada bu çöplerin bir ülke olarak tanınmasını talep ediyor.

Kalıcı bir nüfus için ülkenin ilk vatandaşına pasaportu verilmiş bile. İklim Gerçeği Projesinin kurucusu ve Eski ABD başkan yardımcısı Al Gore Çöp Adalarının fahri vatandaş unvanını kabul etmiş. 100 binden fazla gönüllü ise vatandaş olma talebi için formalarını doldurmuş.

Bir ülke olmak için neredeyse her türlü adımı atan Çöp Adaları, geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletlere dünyanın 196. ülkesi olmak için başvurusunu yaptı. Ülkenin bayrağı (kapak fotoğrafımız), pasaportu, Debris (Çöp Yığını) adlı para birimi ve pulları hazır bile.

Çöp Adalarının ülke başvurusu kabul edilmese bile, günden güne büyüyen çöp problemine dikkat çekmek için oldukça iyi bir kampanya hazırlanmış. Okyanusta bulunan plastikler sadece oradaki hayvanları değil, mikro parçacıklara ayrılarak insanları da etkiliyor. Balıklar aracılığıyla besin zincirimize giriyor. Bu konuda bir şey yapılmazsa, plastiklerin 2050 yılında okyanuslardaki balık nüfusundan fazla olması bekleniyor.

Denizlerimizde Fransa’nın yüzölçümü büyüklüğünde bir çöp adası oluştu. Siz de bu konuda bir farkındalık yaratmak istiyorsanız, buraya tıklayarak Change.org’da bulunan kampanyayı imzalayabilir, tüm ülkelerin bu konuda harekete geçmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Lad Bible, Plastic Oceans Foundation, Yeşilist