İnsanoğlu Sadece 67 Yılda Tam 9 Milyar Ton Plastik Üretti

İnsanoğlu Sadece 67 Yılda Tam 9 Milyar Ton Plastik Üretti

Tarihte ilk defa bilim adamları dünyada şimdiye dek üretilen plastik miktarını hesaplamayı başarabildi. Rakam yaklaşık 9 milyar ton, ne kadar korkunç değil mi?

Bu rakam 19 Temmuz tarihinde yayınlanan Science Advances dergisindeki çalışma baz alınarak ortaya çıktı. Araştırmaya göre plastik üretimi 1950’den beri her yıl yüzde 8.4 oranında arttı. 1950’de sadece 2 milyon ton olan plastik üretimi, 2015 yılında 400 milyon tona ulaştı. İşin en korkunç yanı ise, tarih boyunca üretilen plastiğin yarısı geçtiğimiz 13 yıl içerisinde üretildi. 

9 milyar ton plastiği gözünüzde canlandırmakta zorlanabilirsiniz, biz yardımcı olalım. Bu plastikler ayak bileklerimize gelen bir seviyede yayılsaydı, Arjantin büyüklüğünde bir alanı kaplardı. Arjantin’in yüz ölçümü neredeyse Türkiye’nin 4 katı büyüklüğünde. (2.780.000 km2)

Plastik üretimindeki artış, tüketimdeki artışı da tetikliyor. İnsanlar tek kullanımlık ürünleri tercih ediyor ve çevreye verilen zarar artıyor. Her saniye 20.000 adet plastik şişe üretiliyor ve 2016 yılında 480 milyar adedin üzerinde plastik şişe satıldı.

Üretilen plastiğin büyük bir çoğunluğu çöplükte son buluyor. Diğer büyük miktarlarda üretilen maddelerle karşılaştırılınca plastik genellikle ya bir defa kullanılıyor, ya da kısa bir süre sonra çöpe atılıyor. Bugüne kadar insanoğlu 7 milyar ton plastik atık üretti ve bunun sadece %9’u geri dönüştürülebildi. Toplamda sadece yüzde 12’si yakılırken, yüzde 79’u hala çöplükleri işgal ediyor, ormanlarımızı ve denizlerimizi kirletiyor. Bu hızla devam edersek 2050 yılına kadar 13 milyar ton plastik atık üretilecek. 

Plastik kirliliğini sadece 4 adımda önleyebilir, çevremizi koruyabiliriz. Çöpünüze sahip çıktığınız için teşekkür ederiz.