Sıfır Atığa Ulaşmak İçin 4 Ana Eşya İle Başlangıç Çantanız

Sıfır Atığa Ulaşmak İçin 4 Ana Eşya İle Başlangıç Çantanız

Sıfır atık felsefesi ile yaşamak, gün içerisinde ürettiğimiz çöpün gözle görülür bir şekilde azalması demek. Bu sahip olduklarımıza, kaynaklarımıza ve yaşadığımız alana yeniden değer biçmemizi, aşırı tüketim kültüründen bir adım uzaklaşarak, çöp ayak izimizi küçültmemizi sağlıyor.

Her ne kadar sıfır atık bir hayat yaşamak zor gelse de başlangıç çantanızda bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz bu 4 eşya ile işiniz çok daha kolaylaşacak.

Su Şişesi/Matara

Çantanızda taşıyabileceğiniz bir matara bulundurmak hem plastik şişe kullanımını azaltacak, hemde daha fazla su içmenizi sağlayacak.

Kahve veya çay içicisi iseniz, mataranızı veya şişenizi seçerken bunu da göz önünde bulundurmanız, etkisini iki kat arttıracaktır.

Tekrar Kullanılabilir Çatal/Kaşık

1set-Portable-Stainless-Steel-font-b-Travel-b-font-font-b-Cutlery-b-font-Set-Fork

Dışarıda yemek yiyenlerdenseniz ve size inatla plastik çatal kaşık veriyorlarsa, artık yanınızda kendi çatal ve kaşığınızı taşımanın zamanı gelmiş demektir. İnternetten verdiğiniz siparişlerde de notlar kısmına “Plastik çatal kaşık istemiyorum.” diyerek eklediğinizde tek kullanımlık plastik getirmezler. Bu şekilde hem çevreye, hem sağlığınıza hem de ekonomiye katkı sağlayabilirsiniz.

Yeniden Kullanabileceğiniz Torbalar

Sürekli çanta ile gezen birisi iseniz, alışveriş yapma ihtimalinize karşı yeniden kullanabileceğiniz bir bez torbayı yanınızda taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda alışverişe çıkarken de bir kaç tanesini yanınızda taşımanız gereksiz plastik torba kullanımının önüne geçecektir. 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle marketlerde para ile satılacak plastik poşetlerin kullanımını azaltarak hem çevreye, hem ekonominize katkı sağlayın.

Kavanoz ve Cam Kaplar

Mason-Jar-Salads

Un, pirinç veya bulgur gibi bazı ürünler için bez/plastik torbalar mantıklı bir seçenek olmayabilir. Burada cam kavanozlar devreye giriyor. Hem evinizde hem de alışverişe çıkarken kullanabileceğiniz bu kavanozları aynı zamanda yanınızda yemeğinizi taşımak için de kullanabilirsiniz.

Yalnız unutmayın cam kavanozlar ile alışveriş yapacaksanız, kavanozların boş halinin ne kadar ağır olduğunu üstüne yazmayı unutmayın. Böylelikle market çalışanlarına da kolaylık sağlamış olursunuz.

Sıfır atık serüveninizde başarılar dileriz. Atıklarınızı ayrıştırarak geri dönüşüm seferberliğine siz de katılın. Sıfır Atıkta Hayat Var!

Kaynak: Yeşilist