Paydaşlarımızdan

Temiz bir çevre için hep birlikte çöpümüze sahip çıkalım!

Temiz bir çevre için hep birlikte çöpümüze sahip çıkalım!

DP World Yarımca CEO’su Kris Adams, Çöpüne Sahip Çık Vakfı ve DP World Yarımca’nın iş birliği ve Kocaeli Üniversitesi’nin katkılarıyla 2020 yılından bu yana sürdürmekte olduğumuz Çöpüme Sahip Çıkıyorum Eğitim Projesi ile ilgili izlenimlerini kaleme aldı.

Keyifli okumalar dileriz.
Çöpüne Sahip Çık Vakfı

Yazar: Kris Adams - DP World Yarımca CEO'su

DP World Yarımca olarak gelecek nesillere sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak için adımlar atmamız gerektiğinin farkındayız. Bu çerçevede kurum olarak çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile harekete geçtik. Limanımızın birçok noktasında bu konuyla ilgili çeşitli planlamaları hayata geçirirken, sosyal sorumluluk projeleriyle de bu süreci devam ettiriyoruz.  Bu çalışmaların en önemlilerinden biri Çöpüme Sahip Çıkıyorum Projesi.

Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile birlikte yürüttüğümüz projemiz, Avrupa'da Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı dalında Stevie Gümüş Ödülü'ne layık görüldü ve İngiltere'de düzenlenen Kurumsal Sorumluluk Ödüllerinde En İyi Proje Yönetimi dalında bronz madalya aldı. Bu ödüller, çalışmalarımızın ve çabalarımızın takdir edildiğinin bir göstergesi oldu.

Bu projeyle çıktığımız yolda yaşanılabilir bir dünyaya katkıda bulunmak misyonunu benimseyerek, limanımızdaki personelimizin çevre bilinci ve sosyal sorumluluk duygusuyla donanmasını istedik. Yaklaşık 3 yıl gibi kısa bir sürede 300 binden fazla öğretmene eğitici eğitimi vererek bu alandaki bilinci artırmak için önemli adımlar attık. Çöpüme Sahip Çıkıyorum Projesi sayesinde, çocuklara sürdürülebilir tüketim kültürü, doğru geri dönüşüm alışkanlıkları, doğayı ve denizleri koruma konusunda bilgi vererek onlara bu değerleri sahiplenme ve koruma alışkanlığı kazandırdık.

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma hedefimiz doğrultusunda denizlerin ve doğanın korunması için toplumsal bir duyarlılık oluşturmayı amaçladık. Bu doğrultuda, on binlerce çocuğa ulaştık ve böylece gelecek nesillerin denizlere ve doğaya karşı sorumluluk bilincini artırmış olduk. Eğitim programlarımızla çocuklara geri dönüşüm, atık yönetimi, su ve enerji tasarrufu gibi konularda bilgi vererek onları çevre konularında bilinçlendirdik.

Öğretmenlerimize verdiğimiz eğitimlerle, çevre konularını sınıflarında işleyebilecekleri ve öğrencilere aktarabilecekleri bilgileri sağladık. T.C. Milli Eğitim Bakanlığıyla imza edilen protokol çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz bu eğitimler, çevre konularının ilkokul müfredatında daha fazla yer almasını sağlamak adına da önemli bir adımdı.

Gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra aynı misyon doğrultusunda limanlarımıza satın aldığımız araçların hibrit olmasına dikkat ettik. Bu sayede yıllık karbon emisyonumuzu 19,8 ton azaltmış olduk. Ayrıca güneş panelleri yatırımımızla yıllık enerji tüketimin yüzde 4’ünü panellerden karşılayacağız ve 227 bin kilogram karbon salınımından kurtulacağız. Atıklarda da yüzde 15-66 arasında bir azaltma yapmayı başardık. En önemlisi yürüttüğümüz çalışmalarımızla doğaya ve çevreye saygılı bir liman işletmesi haline geldik.

Çöpüme Sahip Çıkıyorum Projesi, DP World Yarımca olarak çevre konusunda taşıdığımız sorumluluğun bir göstergesi. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek adına önemli adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, çevremizi korumak ve geleceğimizi güvence altına almak hepimizin sorumluluğu. Çevreye duyarlılığımızı artırarak, gelecek nesillere temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çünkü yarın nasıl bir doğa ve çevrede yaşayacağımızın, bugün attığımız adımlara bağlı olduğunun farkındayız. Küçük adımların bile büyük değişimlere dönüşebileceğini biliyoruz.  

Temiz bir çevre için hep birlikte çöpümüze sahip çıkalım!