Bizden Haberler

Sen Ne Dersin Projesi Üniversiteleri Temizleyecek

Vakıf olarak önce ülkemizdeki ve dünyadaki çöp farkındalığının arttırılması yönünde katkı sağlamak için etkileme ve oyunlaştırma gibi yöntemlerle çeşitli projeler geliştirilmesine katkıda bulunmaktayız. Renkli Kampüs Programı’nda çevre konusunda konuk edilen STK olarak “Sen Ne Dersin?” oyunlaştırma projesini de bu maksatla geliştirdik.

Bildiğimiz üzere gün içerisinde en çok ürettiğimiz atık, ambalaj malzemeleri, çeşitli kağıt ve plastik materyaller, yani ağırlıklı olarak geri dönüştürülebilir kuru atıklardan oluşuyor. Renkli Kampüs öğrencileriyle birlikte bu atıkların oyunlaştırma yoluyla çöp kutusuna atılmasını sağlamak için bir proje başlattık.  ” Sen Ne Dersin ” oyunlaştırma kutusunu geliştirdik.

Kutumuzun üzerinde yer alan tabloya sorular yerleştiriliyor ve 2 cevap seçeneği sunuluyor. İnsanlar kendilerini temsil eden konulara veya tarafını tuttukları konuya desteklerini belirtmek için çöplerini haznelere atıyor.  Böylelikle, insanlar ellerindeki çöplerle bir ankete katkıda bulunabiliyor veya merak edilen sorulara cevap bulunmasına fayda sağlayabiliyor. Öğrencileri oyunlaştırma yoluyla “çöpü çöpe atmaya” yönelten bu uygulama onları bir süre sonra atığı doğru yere atmaya yönlendiriyor, bu davranışın pekişmesini sağlıyor.

Projenin bir başka ayağı ise sosyal medyada gerçekleşiyor. İnsanlar cevaplarını paylaşarak hem proje hakkında bilgiler aktarıyor hem de takip edenlerin #çöpünüçöpeat ve #sennedersin etiketlerini paylaşarak bir sonraki soruyu belirlemelerini sağlayarak etkiyi ve ilgiyi arttırabiliyor.

Projemizin genel amacı, bireylerin bilinç düzeyi yükseltilirken onların iyi vakit geçirmelerini sağlamak ve yaratılmak istenen bilinci olumlu deneyimler yoluyla oluşturmak. Koç Üniversitesi ile başlayan projemiz umarız, tüm üniversitelerde ve kamusal alanlarda uygulayabiliriz, projemizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek bizi destekleyebilirsiniz. ????